Haber Detayı
06 Haziran 2020 - Cumartesi 11:10 Bu haber 1279 kez okundu
 
AKP Haziran'da Kar Yağacağını Düşünüyor
CHP Rize İl Eğitim Sekreteri Nazım Rakıcı yaptığı yazılı açıklamada, Dünyayı saran Covid-19 salgını hayatın her alanını etkilediği gibi, eğitim alanında da yeni tedbirlerin alınmasına ve yeni uygulamaların başlatılmasına neden olduğunu söyledi.
KÖŞE YAZILARI Haberi
AKP Haziran'da Kar Yağacağını Düşünüyor

Rakıcı açıklamasında, “Okullarda uzaktan eğitim başlatıldı, üniversitelerde online sınav sistemine geçildi; Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak çok sayıda sınav ileri tarihlere ertelendi. Pandemi sürecinde eğitime ilişkin alınan kararlar yeterli olmadığı gibi bazı kararlar da çocuklarımızın, gençlerimizin ve tüm toplumun sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştı. Eğitimin dağ gibi sorunları büyümeye devam etti” dedi.


YKS VE LGS ERTELENMEDİ


Rakıcı, “Pandemi sürecinde Nisan Mayıs ve Haziran ayında yapılacak bazı sınavlar ertelendi. Ancak 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile 20 Haziran 2020’de yapılacak Liselere Geçiş Sistemi Merkezi Sınavı (LGS) ertelenmedi. Aksine 25-26 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılacak YKS öne çekilerek, 27-28 Haziran 2020’ye alındı. YKS’ nin öne alınma amacı anlaşılamadığı gibi, gerekçesi de açıklanmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı, 18 yaş altındaki çocukların sokağa çıkma yasağı devam ederken, kendi bünyesindeki iki sınavı ağustos sonu ve eylül aylarına ertelerken; LGS’ yi 20 Haziran’da yapma ısrarı anlaşılamadı. CHP olarak Covid-19 riski nedeniyle YKS ve LGS’ nin ertelenmesi için TBMM’ye verdiğimiz araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. AKP’nin sınavları haziran ayında yapma ısrarının gerekçesi “Temmuz ayında havalar sıcak olur, sınavlar yapılamaz.” oldu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı özel okulların 15 Ağustos’ta yüz yüze telafi eğitimine başlamasına karar verdi. Haziranda sınav yapan, ağustosta telafi eğitimi başlatan AKP, haziran ve ağustos aylarında kar yağacağını düşünüyor(!) Ama herkes gerçek nedeni biliyor… Her şey para değil, biraz da vicdan ve insaf lazım! Gençlerimize ve çocuklarımıza karşı takınılan umursamaz tavır çoğu kişi tarafından belki unutulacak, ama sınava girecek çocuklarımız, gençlerimiz ve onların aileleri bu tavrı hiçbir zaman unutmayacaklar” dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKP, Haziran'da, Kar, Yağacağını, Düşünüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı