Haber Detayı
22 Kasım 2021 - Pazartesi 00:56 Bu haber 40 kez okundu
 
Çalışma Bakanlığı'nda koltuk krizi
Milyonlarca kamu çalışanını ilgilendiren Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı Çalışma Bakanı'nın masanın başına oturmak istemesi üzerine ertelendiği ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
Çalışma Bakanlığı'nda koltuk krizi

 

 

Geçtiğimiz perşembe günü yapılacağı duyurulan Kamu Personeli Danışma Kurulu'nun (KPDK) toplantısı son anda iptal edildi. İptal gerekçesi ise pandemi tedbirleri olarak açıklandı. Ancak söz konusu toplantının öncesi memur konfederasyonları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin arasında geçen koltuk krizi nedeniyle ertelendiği ortaya çıktı.

Saat 11.00'de yapılacak toplantıya en çok üyesi bulunan Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ile KESK temsilcileri katılmak için bakanlığa gitti. Ancak toplantı belirlenen saatte başlamadı. Aradan 1 saate yakın süre geçmesine karşın Bakan Vedat Bilgin salona gelmedi.


Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre daha önceki toplantılarda memur temsilcileri ile kamu temsilcileri masada karşılıklı otururken bu kez Bakan Bilgin, KPDK Başkanı olarak masa başında oturmak istedi.

Sendikalar ise bu duruma itiraz ederek toplantının toplu sözleşmede olduğu gibi karşılıklı oturma düzeninde yapılması gerektiğini vurguladı. Memur-Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü. Ancak uzlaşma sağlanamadı.

Aradan 1 saate yakın zaman geçtikten sonra çalışma genel müdürü, salona gelerek toplantının salgın gerekçesiyle ileri bir tarihte online olarak gerçekleştirileceğini bildirdi. Bakanlık da “Toplantı beklenenden fazla katılım olmasından dolayı, pandemi tedbirleri gereği ileri bir tarihte çevrimiçi olarak yapılmak üzere ertelenmiştir” bilgisini paylaştı.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, "Toplantı saatinde konfederasyonlar olarak bakanlıktaydık. Ancak bakan gelmedi. 12.00’ye kadar bekledik. Sonra da bize ‘Salon kalabalık, pandemi var, ertelendi’ denildi. Oysa ağustostaki toplu sözleşmeyi aynı salonda yapmıştık. Şimdiye kadar toplu sözleşme düzeniyle oturduk. Bakana masanın başında yer ayrılmış. Oraya koltuk konulmuş. Bakan gelmedi ama koltuk oradaydı. Koltuk krizi çıktı herhalde” dedi.

Kaynak: Editör: Toplum
Etiketler: Çalışma, Bakanlığı'nda, koltuk, krizi,
Yorumlar
Haber Yazılımı