Haber Detayı
12 Ekim 2021 - Salı 14:15 Bu haber 20 kez okundu
 
Çay göçü tersine döndü: Nüfus azaldı vaka sayıları düştü
Rize'de yoğun bakım ve servisler maksimum düzeyde dolu: Yeni yoğun bakım üniteleri açılıyor
SAĞLIK Haberi
Çay göçü tersine döndü: Nüfus azaldı vaka sayıları düştü

 

'NORMALE DÖNMEYE BAŞLADIK'
Rize Valisi Çeber, kentin Türkiye normallerine dönmeye başladığını dile getirerek, “4 hafta boyunca Rize, vaka yoğunluğunda zirvede olan ildi. O dönemde Türkiye’nin en hareketli ili Rize’ydi. Turizm hareketliliği, çay sezonu, memleketine gelen insanlar, yaylaların yoğunluğu, düğünler ile 4 hafta zirvede kaldık, ancak şimdi normale dönmeye başladık. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Rize’de vaka yoğunluğunun düşmeye devam ettiğini göreceksiniz” diye konuştu.


 
 

‘HASTANELERDE YOĞUNLUK DEVAM EDİYOR’
Rize’de hastanelerde yoğunluğun devam ettiğini söyleyen Vali Çeber, “Aşılamada birinci doz aşıda 240 bin, ikinci doz aşıda 214 bin seviyelerine ulaştık. Birinci dozda yüzde 80’leri geçtik. İkinci dozda da yüzde 72’ler civarına ulaştık. Aşı stoklarımızda herhangi bir sıkıntı yok. Hastanelerimizde yoğunluk devam etmesiyle beraber, sağlık hizmetinde sorun yaşayan vatandaşımız bulunmamaktadır. Vakalarımızın yaklaşık yüzde 50’si 30 yaş altı vakalara dönmüştür” dedi.

 

Rize ve komşuları yine alarmda

‘OLABİLİR, DEDİĞİMİZ BİR DURUMU YAŞIYORUZ’
Okullardaki vaka durumunu da değerlendiren Vali Çeber, “Okullardaki verilerimiz, Türkiye geneli ile uyumludur. Beklediğimiz ve öngördüğümüz değerlendirmelerde ‘olabilir’ dediğimiz bir durumu yaşıyoruz. Her türlü tedbirimizi aldık. Çocuklarımız güvenle okullarına gitmeye devam edecekler. Okullarımızı sağlıklı bir şekilde eğitim- öğretim hayatına devam ettiriyoruz. Bundan sonra üniversitelerimiz de okullarımız da kapanmayacak şekilde her türlü tedbiri alarak eğitim- öğretim sezonunu tamamlamayı ümit ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör: semra sakarya
Etiketler: Çay, göçü, tersine, döndü:, Nüfus, azaldı, vaka, sayıları, düştü,
Yorumlar
Haber Yazılımı