Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 06:51 Bu haber 377 kez okundu
 
Çay Kanunu Üreticinin Emeği Düşünülerek Yapılmalı
Gazeteci Yasemin Özçelik yeni çay yasası ile ilgili Anavatan Partisi Rize İl Başkanı Ceyhun Yılmaz ile konuştu.
RÖPORTAJ Haberi
Çay Kanunu Üreticinin Emeği Düşünülerek Yapılmalı

 

 

Yasemin Özçelik sordu Ceyhun Yılmaz yanıtladı: İşte ANAP'ın Çay Kanunu

Gazeteci Yasemin Özçelik Anavatan Rize İl Başkanı Ceyhun Yılmaz ile Çay Kanunu hakkında röportaj yaptı.

- Çay sezonu geliyor ve akıllarda hep o soru: çay kanunu sizce çıkmalı mi, Şu anki taslak sizce uygun mudur?

C.YILMAZ: “Çay kanunu çıkmalı. Özel sektörün de Çaykur açıkladığı çay fiyatı üzerinden ödemeleri yapmalı. 3 ay içinde ödemesini yapmalı. Çay kanunu yaparken 3-5 kişinin çıkarları düşünülerek değil de çay üreticisinin emeğini alın terini düşünerek yapmaları gerektiğini düşünüyorum”

- Üretici hâlinden memnun deniyor hep ama çay alım zamanı gelince kota diye isyan eden de üretici,  bu konuda nasıl bir iyileştirme yapılabilir? Sizce ‘de üretici hâlinden memnun mu?

C. YILMAZ: “Üretici zaten destekleme parasıyla borçlu başlıyor. Gübre fiyatları dolar gibi her gün artıyor destekleme primi yine aynı önceden destekleme paraları alınınca gübre alabiliyor üstüne artan parayla alışveriş yapılıyor hem üretici memnun oluyor hem de esnaf para kazanıyordu şimdi üstüne para katıyor ki gübre alabilsin”

-Geçmiş yıllara baktığımızda bu gibi kanunlar çıktıktan sonra neler yaşandı? Bu konudaki görüşlerinizi önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

C.YILMAZ: “Geçmiş yıllarda yapılan şeker ve tütün kanunlarından sonra bu fabrikalar özelleştirildi. Çaykur un da özelleştirilmemesi için de kanunda '' özelleştiremez'' diye madde olması lazım ki böyle bir durumla karşı karşıya kalmayalım. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi ''biz milletimize hizmetkâr olmaya geldik '' sözünü hatırlatarak Çaykur’u ve çay üreticisinin hizmetkârı olun ona göre bir kanun tasarısı çıkarılsın”.

- çay tarımı için il dışından gelecek insanlar için çözüm önerileriniz nedir?

C.YILMAZ: “Mayıs ayında Rize’ye toplu bir şekilde giriş yapılacak ve vs. takibi zor olacak gibi görünüyor, naçizane önerimdir ki gelecek olan hemşerilerimiz sezon başlamadan kontrollü olarak şehre giriş yapıp en azından bir hafta evlerinde izole kalmalıdır.Her şey daha güzel daha güvenli bir yaşam için diyerek sözlerimi tamamlıyorum teşekkür ederim

Kaynak: Editör: semra sakarya
Etiketler: Çay, Kanunu, Üreticinin, Emeği, Düşünülerek, Yapılmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı