Haber Detayı
25 Ocak 2021 - Pazartesi 23:03 Bu haber 821 kez okundu
 
CHP Rize İl Başkanı Deniz: Çay Kanunu İçin Bütün Paydaşlar Bir Araya Gelmelidir
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ve Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta’nın ev sahipliğinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ertelemeli olarak bir araya geldi.
- Haberi
CHP Rize İl Başkanı Deniz: Çay Kanunu İçin Bütün Paydaşlar Bir Araya Gelmelidir

CHP Pazar ilçe başkanlığındaki toplantıya, Ardeşen İlçe Başkanı Faruk Buçan ,Fındıklı İlçe Başkanı Kadirhan Kadıoğlu, Hemşin İlçe Başkanı Sami Coşar, Pazar İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Hocaoğlu, Pazar İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Turan, Pazar İlçe Gençlik Kolu Başkanı Tolga Mahmutoğlu ve İl ve İlçe yönetim kurulu üyeleri katıldı.

10 ocak Günü gerçekleştirmeyi düşündükleri toplantıyı bu güne ertelediklerini belirten CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, gazetecilerin sorunlarının çözümü için bir çalıştay düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “Parti olarak bir Gazeteciler Çalıştayı düzenlemeyi düşünüyorduk ancak bu çalıştayın CHP Çalıştayı olmaması için bunu gazetecilerin organize etmesi gerektiği kanısına vardık. Gazetecilerin bu dönemde birçok sosyal haktan yararlanamadıklarını görüyoruz. Biran önce gazetecilerin bu sorunları çözülmelidir. Bu çalıştayın biran önce yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

CHP Rize İl Başkanı Deniz, “Çay kanun tasarısı için hepimiz bir araya gelmemiz gerekiyor. Bu toplantı gerekirse 10 gün sürsün. Ama çayın sorununu temelden çözelim. Çay bir siyasi malzeme değil yaşamsal bir üründür. Bu nedenle kanunun, çayın bütün paydaşlarıyla yapılması gerekiyor. Kapalı kapılar ardında hazırlanan çay kanunu ileride büyük sorunlar ortaya çıkartır. Yeni bir kanun hazırlanmayacaksa ilk çıkan 3788 sayılı kanun tam uygulanmalıdır” dedi.

Bundan 15 yıl önce yine o dönem Rize milletvekili olan bir kişinin kapalı kapılar ardında hazırladığı bir kanunun olduğunu ancak bu kanunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluşan tepkiler sonunda kabul etmediğini belirten İl Başkanı Deniz, “O kanunda yöntem sorunu vardı. Dayatma ile geldi. O kanun çayın bütün paydaşlarıyla beraber hazırlansaydı o zaman kanun çıkardı. Ama o dönem Rize milletvekili olan B. Ali Bayramoğlu üreticiyi borsaya mahkûm eden bir yasa hazırlamak istedi. O yasa da kabul görmedi” diye konuştu.

Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta ise konuşmasında çayda yaşanan sıkıntıları vatandaşların da, STK başkanlarının da, siyasetçilerin de bildiğini kaydederek, “Herkes çaydaki sıkıntıları biliyor. Ancak bu sıkıntıların çözümü için bir araya gelinemiyor. Bu sorunları çözmek için kimsede niyet yok. Eğer çay bu bölgeden çekilirse bölgenin ekonomisi çöker” dedi.

CHP Fındıklı İlçe Başkanı Kadirhan Kadıoğlu ise Çaykur’ un varlık fonundan çıkartılması gerektiğini kaydederek, “Varlık fonu çıkartılan yasa ile denetlenemiyor. Çaykur’da varlık fonunda olduğu için denetlenemiyor. Bu nedenle Çaykur’un varlık fonundan çıkartılmasını istiyoruz. İlimiz sınırları içerisinde bulunan yabancı menşeli firmalar fabrikalarını satıyor. Onların amacı yaş çay piyasası değil kuru çay piyasasıdır” diye konuştu.

Ardeşen İlçe Başkanı Ömer Faruk Buçan ise konuşmasında çayı Rize’ye CHP’nin getirdiğini kaydederek, “Çayın sorunlarını çözmek te yine CHP’ ye düşecek. Çay endüstriyel ve stratejik bir üründür. Bu güne kadar öngörüsü olmayan kişiler Çaykur’u yönettiği için kurum sürekli zarar eder olmuştur” şeklinde konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Rize, İl, Başkanı, Deniz:, Çay, Kanunu, İçin, Bütün, Paydaşlar, Bir, Araya, Gelmelidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı