Haber Detayı
07 Mart 2021 - Pazar 15:04 Bu haber 1772 kez okundu
 
CHP Rize İl Başkanı Deniz :Yeşil Yol'a Mahkeme İptal , Rize İl Özel İdaresi Devam diyor
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, İl Özel İdaresinin 2020-2024 yılı Stratejik planında Anayasa Mahkemesinin dur demesine rağmen Yeşil Yola devam edilmesi kararının alınmasını eleştirdi.
ÇEVRE Haberi
CHP Rize İl Başkanı Deniz :Yeşil Yol'a Mahkeme İptal , Rize İl Özel İdaresi Devam diyor

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz'in konuyla ilgili açıklaması

"2013 yılında çalışmalarına başlanan ve doğa korumacılar, sivil toplum örgütleri ve yerel halk tarafından yapılmaması için kamuoyu oluşturulan, hukuki süreç yürütülen Yeşil Yola Temmuz ayında 2. kez iptal gelmişti. Mahkemenin iptali mümkün olmayacak şekilde verdiği karar yaylaların dokusunun bozulmayacağı için sevindirici olmuştu. Ancak Rize İl Özel İdaresi mahkemenin verdiği kararı hiçe sayarak yeşil yol yapımlarını 2020-2024 stratejik planında yer vermiş. Doğanın yeşilini, doların yeşiline çevirmeyi hedefleyen, talan ve yağmanın meşrulaştırılmış hali olan yeşil yol projesi Rize İl Özel İdaresi 2020-2024 Stratejik planında yer almış ve mecliste yapılan itirazlara rağmen kabul edilmiştir.

Hazırlanan ve onaylanan Startejik Planla Rize İl Özel İdaresi, Rizeyi var eden yeşili yok etmeyi hedefine koymuş.

Rize'nin en önemli 2 gelir kaynağı var. Biri çay tarımı diğeri doğasıdır. Karar vericiler Rize'nin doğasını nasıl koruyacaklarını planlaması gerekirsen nasıl talan edeceğini planlamaktadır.

Yapılması gereken Rize'nin doğasını ve yeşilini koruyacak önlemleri almak, Yeşil Yol ve muadili projelerden vazgeçmektir.

Hem turizmden bahsedip hem de turizme konu olan yeşili yok etmek anlaşılması mümkün olmayan bir anlayıştır.

Alınan bu kararla Rize İl Özel İdaresi Rizelilerin ayağına kurşun sıkmıştır."

 

Kaynak: Editör: Toplum
Etiketler: CHP, Rize, İl, Başkanı, Deniz, :Yeşil, Yol'a, Mahkeme, İptal, ,, Rize, İl, Özel, İdaresi, Devam, diyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı