Haber Detayı
10 Nisan 2021 - Cumartesi 12:02 Bu haber 1043 kez okundu
 
Deniz : Polislerimizin sorunları çözülmelidir.
Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz 10 Nisan Polis Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı. Deniz " Polislerimizin sorunları çözülmelidir. 3600 Ek göstergesi verilmeli , özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalı, polislerimize sendika kurma hakkı verilmelidir". dedi.
GÜNDEM Haberi
Deniz : Polislerimizin sorunları çözülmelidir.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk DENİZ 'in basın açıklamasının tam metni...

Türk Polis Teşkilatımızın 176.yılı kutlu olsun. Gücünü yasalardan ve halktan alan polisimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır.” sözünde belirttiği gibi toplumsal huzur ve istikrarımızın teminatı olmaya devam edecektir

Demokrasinin işlerliği, özgürlüklerin korunması ve adaletin tesisi ancak huzur ve istikrar ortamının sürdürülmesiyle sağlanabilir. 10 Nisan 1845 de kurulan Türk Polis teşkilatı, halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, suç işlenmesini önlemek ve suçluları adalete teslim etmek gibi önemli görevleri yerine getirmenin yanı sıra, ülkemizdeki huzur ve güven ortamının tesisinde de büyük rol üstlenmektedir.

Polis haftası aynı zamanda Polislerimizin sıkıntılarının da dile getirileceği bir hafta olmalıdır.

1-Uzun zamandır sözü verilmiş olan ve uzun yıllardır da gerçekleştirilmeyen 3600 Ek gösterge bir an önce verilmelidir.

2-Yapılan düzenlemelerle Jandarma Genel Komutanlığı İç İşleri Bakanlığına bağlanmıştı. Bu bağlanma esnasında Polis ve Jandarmanın özlük haklarında birliktelik sağlanması amacıyla bir çalışma yapılmıştı. özlük haklarının yeknesaklığını sağlayacak olan bu çalışma sonuçlanmadı. Jandarma da 3600 Ek göstergesi uygulanırken Polisler 2200 ek göstergeden  3000 Ek göstergeye çıkartılmış olup 3600 ek gösterge talepleri yerine getirilmemiştir. Aynı şekilde lojmanlardan yararlanma konusunda da eşitlik bulunmamaktadır. Çalışmanın sonunda Sadece Jandarmanın atama yer değiştirme  modeli polislere uygulanmıştır. Özlük hakların eşitlenmesi bir an önce gerçekleştirilmelidir.

3-Mesleğe başlayan her polis zorunlu olarak Polsan’a üye yapılmakta ve aidat kesilmektedir. POLSAN’ın da OYAK gibi yapılandırılması gerekmektedir.

4- Polislere Sendika kurma hakkı verilmelidir.

5-Fazla Mesai uygulaması hayata geçirilmelidir. Hafta sonları, Resmi Tatillerde, Ulusal ve Dini Bayramlarda görev yapan polislerimize Aldıkları maaşla ilintili Fazla mesai ücretleri verilmelidir.

6-Polislerimizin çalışma koşulları düzeltilmeli ve Özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır.

7-Polisler arasında ki intihar vakıaları araştırılmalı ve önleyici çözüm yolları oluşturulmalıdır. Amir baskısı ve mobing tarzı yaklaşımlara son verilerek personelin istek ve talepleri değerlendirmeye alınarak kamu düzeni de göz önüne alınarak makul derecede sonuçlandırılmalıdır.

8-Bu pandemi  sürecinde  yaklaşık 550 - 600 Polis arkadaşımızı covid-19 belasından dolayı ebediyete uğurladık. Pandemi süreci boyunca sağlıkçılarla birlikte özverili çalışan gurupların en önde olan kesimlerinden polislerimize pandemi tazminatı gibi ek ödenekler sağlanmalıdır.

9-Kaskosuz olan Polis araçlarının kaskosu yapılmalıdır. Polis aracı kaza yaptığı zaman polislerin hakkında soruşturma açılıyor ve hasarın bedeli polislere ödettirilmek istenilmektedir. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir.

10-Polis memuru Gece yarısı ya da sabaha karşı görevlendiriliyor .Fakat göreve gitmesi için ya da görev sonunda eve gitmesi için servis aracı yok. Bu uygulamadan vaz geçilmelidir.

Özellikle salgına karşı verilen mücadelede büyük bir özveriyle çalışan polislerimizin özlük haklarının bir an önce iyileştirilmesi polisimize verdiğimiz değeri gösterecektir.

Halka hizmet anlayışı içerisinde görevlerini en iyi şekilde icra eden ve bu uğurda şehit olan emniyet mensuplarımızı saygıyla ve rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Türk Polis Teşkilatımızın 176’inci kuruluş yıldönümünü kutlar tüm personellerimize görevlerinde başarılar dilerim.

Saltuk DENİZ

İL BAŞKANI

Kaynak: Editör: Saltuk Deniz
Etiketler: Deniz, :, Polislerimizin, sorunları, çözülmelidir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı