Haber Detayı
13 Haziran 2020 - Cumartesi 13:03 Bu haber 792 kez okundu
 
Devrilen TIR’daki ÇAYLAR Şaşkınlık yaratmaya devam ediyor. !
Saltuk Deniz yazdı...Devrilen Çaylar şaşkınlık yaratmaya devam ediyor...
KÖŞE YAZILARI Haberi
Devrilen TIR’daki ÇAYLAR Şaşkınlık yaratmaya devam ediyor. !

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen trafik kazasında devrilen tırla birlikte sadece çaylar ortaya saçılmadı; pek çok soruda ortalığa saçıldı. Konuyla ilgilendikçe yeni bilgiler öğreniyoruz ve yeni sorular da sormaya başlıyoruz. Bu basit bir kaza değil. Bu kaza ile birlikte şaşırtıcı bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Bu "Aman ne var. Her zaman çay ithal ediliyor. Bu yeni bir iş değil" diyerek geçiştirilecek bir durum değil. Kaza sonucu ortaya saçılan çay sorun değil. Sorun, ortaya çıkan durumlar...

Türkiye’nin bir çok yerinde dışarıdan çay ithal edip ya da bölgeden çay alıp paketleyip satanlar var. Bunu hepimiz biliyoruz. Mevzu da bu zaten. Bir piyasa bu kadar mı denetimsiz olur? Kimin neyi ve ne şekilde paketleyip sattığı belli değil. Bu da  bir sonraki yazının konusu olsun.

Şimdi gelelim 12 Haziran 2020 tarihi itibariyle elde ettiğimiz bilgilere ;

1-Devrilen tırdaki çaylarla ilgili tahlil sonuçlarını en erken 17 Haziran'da öğrenebileceğiz. Yani kazadan 10-11 gün sonra çayın ne olduğu bilinebilecek.

2. Gelen çay gümrük antreposunda. Fakat 21 ton olarak değil, 17 ton olarak. Çünkü 4 tonu gerçekleşen kazada kayboldu ya da niteliğini kaybetti.

3. Analizin ardından çayın gümrük girişleri yapılacak, vergisi ödenecek. Tabi ki bu, kazadan geçen bunca zamandan sonra hala ortaya çıkmayan firma, çayını gelip teslim aldığında olacak.

4. Resmi kurumlarla yaptığımız görüşmenin ardından HMK firmasının Gümrük komisyoncusu bizi aradı. Vermiş olduğu bilgilere göre gelen çay Sri Lanka (Seylan)'nın çayı. İran çayı değil. Gelen çayın da kaçak olmadığını söyledi.

5. Biz de daha analiz sonuçları açıklanmadı dedik. Gümrükten geçmesi onun kaçak çay olup olmadığını belirlemiyor (bunu açıklayacağım).

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYIN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Devrilen, TIR’daki, ÇAYLAR, Şaşkınlık, yaratmaya, devam, ediyor., !,
Yorumlar
Haber Yazılımı