Haber Detayı
26 Kasım 2021 - Cuma 00:56 Bu haber 68 kez okundu
 
İhtiyaç Fazlası Sıkıntı Yaşatır
RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, “Çay ekim alanları artış tehlikesine bir an önce el atılmalı. Ruhsatsız alanlarda ciddi çay ekimi yapılıyor. İhtiyaçtan fazla üretim olursa sıkıntı yaşarız” dedi.
GÜNDEM Haberi
İhtiyaç Fazlası Sıkıntı Yaşatır

 

 

Doğu Karadeniz'de 4 ilde tarımı yapılan çayda üreticiler, daha fazla gelir elde etmek amacıyla orman, çalılık alanlar ve tarlaları söküp, çay ekiyor. Bölgede 50 bin dekara ulaşan ruhsatsız çaylık alanlarla birlikte kuru çay üretimi de artıyor. Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, “Çay ekim alanları artış tehlikesine bir an önce el atılmalı. Ruhsatsız alanlarda çok ciddi çay ekimi yapılıyor. İhtiyaçtan fazla üretim olursa sıkıntı yaşarız” dedi.

Çay Kanunu Beklentisi Var

Çay kanununun çıkarılması gerektiğini söyleyen Karamehmetoğlu, “Üreticilerimizin çay kanunu ile ilgili beklentisi var. Sadece vatandaş açısından değil, özel sektör ve devlet açısından da iyi niyetle bir masanın etrafında oturup bu işi çözmemiz gerektiği kanaatindeyim. Üniversitemiz çay kanunu ile ilgili gerekli çalışmayı tamamladı ve bakanlığa teslim etti. İnşallah bu çay kanunu da önümüzdeki sezona yetişir diye ümit ediyorum. Siyaset kurumu bunu çözecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Toplum
Etiketler: İhtiyaç, Fazlası, Sıkıntı, Yaşatır,
Yorumlar
Haber Yazılımı