Haber Detayı
21 Haziran 2020 - Pazar 01:22 Bu haber 1118 kez okundu
 
Sosyalistler işçi kentine Lenin heykeli dikti
Almanya’nın batısındaki Gelsenkirchen kentinde Büyük Ekim Devrimi'nin önderi ve Sovyetler Birliği kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in 2 metrelik heykeli dikildi.
DÜNYA Haberi
Sosyalistler işçi kentine Lenin heykeli dikti

Almanya’nın batısında yer alan bir emekçi kenti olan Gelsenkirchen'de Büyük Ekim Devrimi'nin önderi ve Sovyetler Birliği kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in 2 metrelik heykeli dikildi. Heykel, radikal sağcıların, şehir idaresinin ve Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birliği’nin (CDU) yoğun muhalefetine rağmen Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) girişimiyle açıldı.

MLPD Sözcüsü Peter Weispfenning, Sputnik’e açıklamasında, bugün Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde parti binası önünde düzenlenen görkemli bir törenle Lenin heykelinin açıldığını söyledi.

'ŞU ANA KADAR YOKTU'
Weispfenning, "Heykel, 1957’de Çekoslovakya’da yapılmıştı. Çekoslavakya’nın ilk ferdi Lenin heykeliydi. Onu Ebay’dan bir Avusturyalı satıcıdan aldık, heykel Kadife Devrim’den sonra oraya götürülmüş. Onu satın alıp dikme kararını aldık, çünkü Batı Almanya’da şu ana kadar Lenin’in tek bir büstü veya heykeli yoktu" ifadelerini kullandı.

MLPD Sözcüsü, dökme demirden yapılan heykelin 2 metre 15 santim boyunda olduğunu, kaidenin üzerinde de Lenin hakkında bilgi içeren bir levhanın bulunduğunu anlattı.

 

Sömürücülerin heykellerinin yıkıldığı dönemde daha bir anlamlı

</td>
                  </tr>
                                    <tr>
                    <td height=

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sosyalistler, işçi, kentine, Lenin, heykeli, dikti,
Yorumlar
Haber Yazılımı