Yazı Detayı
24 Kasım 2020 - Salı 18:41 Bu yazı 1067 kez okundu
 
Çaykur, Yüce ve Eleştirinin Eleştirisi üzerine
Saltuk Deniz
saltukdeniz@gmail.com
 
 
Çaykurla ilgili açıklamalarımız 1 yıldan fazla bir süredir yapmış olduğumuz açıklamalardır..Nedir onlar
1-Çaykur kötü yönetilmektedir.
2-Çaykur Varlık Fonundan bir an önce çıkarılmalıdır.
3- AKP Türkiyeyi nasıl yönetiyorsa Çaykuru da öyle yönetmektedir.
4-Çaykur borç ve kredi batağına sürüklenmiştir. bankalara borcu ve toplam borcu 4 katrilyona(eski hesap) yaklaşmıştır.(2019 yılı rakamları)
5-Çaykurun acil olarak sermaye artışına ihtiyacı vardır. Yoksa her yıl 400 trilyon(eski hesap) yada daha fazlası kredi ödemek
Zorunda kalacaktır.
6-Çaykur akp iktidarında o zamana kadar olan toplam zararının 10 katı zarar etmiştir. Çalışan sayısı azalmış olmasına ve sermaye artışları yapılmasına rağmen Çaykur da bu müthiş zararlar gerçekleşmiştir.
7-Çaykurun zarar etmesi önemli mi değil mi? Kamu kuruluşlarının mutlak kar etmesi diye bir yaklaşımım yok. Ama zarar etmesi diye de bir anlayışımda yok. Doğru yönetilmesi katma değer yaratması bulundukları yerde ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sunması var. Kamu kuruluşlarının görevi bu. Yoksa bankalara kredi faizi ödemek değil. Kamu kuruluşları halkındır. halkın emek ve tasarrufları üzerinden kurulmuştur. Kötü yönetilmesine sessiz kalamayiz. Bu konuda muhatabimiz siyasi iktidardır. Yoksa Çaykur çalışanları değildir. Çaykurun kötü yönetilmesinin ve zarar etmesinin sorumlusu çalışanları ve yöneticileri değildir.
8--Hepimiz biliyoruz ki Çaykur borç batağına sokularak elden çıkarılmaya çalışılmaktadır. Varlık fonuyla zaten ipotek edilmiştir. Bir sabah uyandığımızda tabelasının değiştiğini görebiliriz.
9- Onun için diyoruz ki Çaykurun bankalara olan borcunu kapatın sermaye artışı yapın Varlık Fonundan çıkarın..yeni mi söylüyoruz hayır sürekli söylüyoruz
10-Çaykurun borçlarını biz söylemiyoruz Çaykurun bilançoları söylüyor. Çaykurun bilançolarıda halka açık. Yani gizli değil..
11- Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yücenin Çaykur yönetim kurulu üyeliğine İlk ataması yapıldığından beri eleştiriyoruz. Yeni değil. Bir büyük şehir belediye başkanının Çaykur yönetim kurulu üyeliği yapması ahlaki midir?
12-Çaykurun vekaletle yönetilmesini eleştirdik. Yeni değil, sürekli eleştiriyoruz. Dediğimiz şudur;
a- Çaykur gibi bir kuruluş uzun süre vekaletle yönetilmez
b- Çaykur kendi içinden, kendi geleneğinden gelen kişilerle yönetilmelidir.
c- Çaykur ‘da atamalar Liyakata göre yapılmalıdır.
d- Çaykut Genel Müdürlüğüne vekaleten bakacak olan kişilerinde yukarında saydığımız özellikleri bağlı olmalıdır.
e- Vekalaten atadığınız kişi Liyakat sahibi ise bir an önce asaleten atayınız. Yok değilse başka bir kişiyi atayın.
f- Vekaleten bakan kişinin akrabalık ilişkisi herkesin ve kamuoyunun bildiği bir konu yeni ve gizli değil. Yani bizim deşifre ettiğimiz bir konu değil. Ayrıca bu konuyu eleştirilecek bir konu olarak görmüyoruz. Ama gerçek olan bir konuyu da saklayacak değiliz.
g- İnsanların siyasette akrabaları olur. Bu kişiler siyaset alanında da etkili olabilirler. Bu doğaldır. Doğal olmayan bu ilişkilerin kullanılarak insanların konum elde etmeleridir.
h- Onun için diyoruz ki eğer şu an vekaleten bakan kişiyi siyasi ilişkilerinden dolayı Genel Müdürlüğe vekaleten atanmadıysanız asaleten niye atamıyorsunuz ? Neden korkuyorsunuz ? Yoksa neden başka mı ?
i- Ama yaşanan süreç gösteriyor ki aslında Çaykur’ un genel müdürü başka. Onun için geçtiğimiz aylarda sorduk Çaykur’ un Gizli genel müdürü Ekrem Yüce mi ?
j- Biz atamaları siyasi düşüncelerine ve akrabalık ilişkilerine göre değerlendirmeyiz, Liyakatli , işin ehli olup olmadıklarına göre bakarız. Hiç kimse bir başkasının mesleki gelişiminin önünde duramaz. Biz şuna karşı çıkarız hiç kimse hak etmediği halde siyasal ve akrabalık ilişkilerinden dolayı bir yere gelemez. Onun dışında yetenekliyse işin ehliyse o kurum içinde bir emeği bir geçmişi varsa niye görev almasın. Hak ve adalet önemlidir.
k- Özetle Çaykur gibi bir kurumun 2.5 yıl boyunca vekaletle yönetilmesine karşıyız.
13-Bizim duruşumuzda dürüstlük, netlik ve süreklilik vardır. Açıklamalarımızı sürekli takip eden herkes bunu görür. Bizim Çaykur'u ziyaret etmemiz Çaykuru eleştirmemizi yada övmemizi engellemez.Dünya da bu tür yaklaşımlar kalmadı artık. Eleştiri geliştiricidir. Övgüden daha çok katkı sunar.
13-Eğer İşbankası yönetim kurulunda CHP tarafından atanmış ve görevde olan Büyük şehir belediye başkanlarından yada herhangi bir belediye başkanı bulunuyorsa aynı şekilde eleştireceğimizden herkes emindir. Yoktur.
12-Amacımız Çaykurun daha çok işçi çalıştırmasını ve bölgenin sosyo ekonomik gelişmesine katkı sunmasını sağlamaktır bu sürece destek olmaktır.
Önerilerimizi ve açıklamalarımızı takip edenler bilir ki Rize de bu amaca uygun en çok öneri yapan ve katkı sunmaya çalışan bizleriz.
13-Her türlü eleştiri iyidir. Çünkü gerçekleri bir kez daha yazmamızı sağlıyor.
 
Etiketler: Çaykur,, Yüce, ve, Eleştirinin, Eleştirisi, üzerine,
Yorumlar
Haber Yazılımı